Tvrdí hasiči přivezli do Ostravy 5 zlatých medailí ze světových her v Jižní Koreji

Ppor. Miroslav Šín a nstržm. Roman Viej z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) přivezli domů ze 13. Světových her hasičů v Jižní Koreji celkem 5 zlatých medailí. Byli členy reprezentace HZS ČR v TFA („Nejtvrdší hasič přežije“). Světové hry se konaly od 11. do 17.9.2018 v jihokorejském městě Chungju.

Miroslav Šín byl sice jediným trenérem českého hasičského výběru s 10 kvalitními závodníky, ale ještě před zahájením soutěžních disciplín TFA si „odskočil“ zasoutěžit v silových disciplínách – hned 11. a 12. září. První zlatou získal v absolutním pořadí v silovém trojboji (benč, dřep, mrtvý tah – cca 40 soupeřů), druhou v páce (cca 40 soupeřů), když porazil 6 kvalitních protivníků.

Třetí zlatou získal poslední den her společně s celým českým týmem (včetně Romana Vieje) v jihokorejském národním sportu – přetahování lanem. Korejci nasadili 40 týmů, zbytek doplnila ČR, Írán, Turecko, Mongolsko a Indie.

Roman Viej se stal nejtvrdším světovým hasičem v TFA ve věkové kategorii do 40 let. V boji o zlato a pohár mu stáli nejlepší tvrdí hasiči z USA, Velké Británie, Německa, Indie, Hongkongu, Číny, Ruska či Turecka, celkem cca 60. K tomu přidal druhou zlatou (společně s Mirkem Šínem a dalšími) v přetahování lanem.

Jihokorejci měli hry po organizační stránce dobře připravené. Romana Vieje nevyvedlo z míry ani to, že zahraniční borci absolvovali (v zásahovém oblečení, včetně lahve se vzduchem na zádech jako zátěže) své silové, pohybové a běžecké disciplíny za deště, zatímco domácí závodníci si počkali – i mimo oficiální pořadí startů – až na závěrečný den, kdy už nepršelo.

Celkem se světových hasičských her zúčastnilo na 7000 závodníků z 65 zemí v 75 sportovních disciplínách.